Ph.D.-School on Innovation and Economic Development
Globelics Academy 2008

Programme 2008

All lectures are held at the University of Tampere, Pinni B Building. Auditoriums B1097 (Lecture 1 and Policy Lecture Finland), B3116 (Panel Discussion) and B3076 (Lectures for students and Student presentations) (map).

Monday 2 Tuesday 3 Wednesday 4 Thursday 5

Friday 6

Saturday 7
8:30 am

Open to public

Lecture 1 Lundvall: Innovation System Research - Where it came from and where it might go?

Lecture 4 Malerba: Sectoral systems of innovation and development: research progress and
future challenges

Lecture 7 Dezhina: Russian Science Policy in Post-Soviet Period

Lecture 10 Godinho: Strategic policies for capabilities acquisition and development: A taxonomy of policy models in terms of S&T priorities setting

10:00 am

Coffee

Coffee

Coffee

Coffee

Policy Lecture: (Tampere) 1) and Excursion to Hermia Science Park (Nokia R&D, University of Technology)

10:30 am

Student Presentations 1-3:

Krammer, de Mello, Ekmekci

(Lundvall, Azomahou)

Student Presentations  4-6:

Noor, Katsikis, Yu

(Lundvall, Malerba)

Student Presentations 7-9:

Khvatova, Perrot, Terebova

(Dezhina, Malerba)

Student Presentations 10-12:

Nour, Rodriguez, Salazar

(Azomahou)

12:30 pm

Lunch

Lunch

Lunch

Lunch

1:30 pm

Registration at hotel

Lecture 2 Lundvall: From Economics of Knowledge to the Learning Economy

Lecture 5 Malerba: Catching up in different sectoral systems

Lecture 8 Dezhina: Recent Trends in R&D and Government Regulations in Russia

Student Presentations 13-15:

Abiola, Matos, Suorsa

(Godinho, Dezhina)

3:00 pm

Coffee

Coffee

Coffee

Coffee

3:30 pm

Lecture 3 Azomahou: Human capital and growth

Lecture 6 Azomahou: Nonlinearities in the development process: A nonparametric approach

Lecture 9 Godinho: A taxonomy of National Innovation Systems - Lessons from an exercise comprising a large sample of both developed, emerging and developing countries

Open to public Panel Discussion 3)

"Growth of service sector and its impact on innovation policies and research: applications in emerging and developing economies"

Panelists: Manuel Mira Godinho, Wim Naude, Tarmo Lemola, Mika Kautonen and Erkki Kaukonen

 

*
5:15 pm

 

Welcome session at Restaurant Telakka 5:30 pm - 8:30 pm

*

Open to public

Policy-lecture: (Finland) 1) Gerd Schienstock and Esko-Olavi Seppälä: "Finnish innovation system: development, path dependency and policies"

*

*

 

Welcome dinner

Restaurant Virtapankki

6:15 pm

Joint Dinner

Finlaysonin Palatsi

7:00 pm

...
Monday 9 Tuesday 10 Wednesday 11 Thursday 12 Friday 13

 

 

 

 

 

 

 

 

8:30 am

Lecture 11 Mani: India as an emerging high tech giant, But does she have
feet of clay?

Lecture 15 Oyeyinka: Uneven Paths of Development: Learning, Innovation and Policy in Asia and Africa

Lecture 19 Muchie: Evolutionary economics, Innovation and integrated Development: The African Case

Lecture 21 Parayil: Innovation, Development and Sustainability

Lecture 24 Arundel: Innovation surveys Part 2
10:00 am Coffee Coffee Coffee Coffee Coffee
10:30 am

Student Presentations 16-18:

Gao,
Javaid, Rashmi

(Mani, Gu)

Student Presentations 19-21:

Martinez de Velasco, Andersen, Zhou

(Cassiolato, Gu)

Student Presentations 22-25:

Csonka, Ju, SadreGhazi, Yacoub

(Muchie, Oyeyinka)

Student Presentations 26-28:

Renault, Suurna, Zizalova

(Parayil, Mani)

Student Presentations 29-31:

Aderemi, Thomas, Ferreira

(Arundel, Parayil)

12:30 pm Lunch Lunch Lunch

 

Closing session

1:30 pm

Lecture 12 Mani: Financing of industrial innovations in India, Measuring
the effectiveness of tax incentives for R&D.

Lecture 16 Oyeyinka: Uneven Paths of Learning: Case Studies of South Africa and Malaysia Hardware Systems of Innovation

Lunch 1:00 pm

Lecture 22 Parayil: Theories, models and policies for sustainable innovations

2:00 pm

Lecture 20 Muchie:

3:00 pm Coffee Coffee Coffee
3:30 pm

Lecture 13

Gu: NIS Transformation and Recombination Learning in China

Lecture 17 Cassialato: Innovation systems and development: what can we learn from the Latin American experiences

Lecture 23 Arundel: Interpreting innovation surveys: Or using survey data to change your
world for the better

4:00 pm Excursion to Vapriikki 2)

 

 

5:15 pm

Lecture 14

Gu: China's Innovation System and the Move Towards Harmonious Growth and Endogenous Innovation

Lecture 18 Cassiolato: The evolution of National innovation Systems of BRICS countries: a Globelics Research Agenda

Finnish Evening Viikki Island

7:30 pm

* Student professor private meetings if organized in advance

1) Policy-lectures concerning the national and regional innovation environments in Finland

2) Excursions to key sites of industrial development of Tampere

3) Globelics scholars in panel discussion

Events marked green in the programme are open to public


Student Sessions Schedule

Date Time Students Presenting
Tuesday 3 10:30 am 12:30 pm Sorin Krammer
Adriana Marotti de Mello
Umut Ekmekci
Wednesday 4 10:30 am 12:30 pm Fianti Noor
Ioannis Katsikis
Hailing Yu
Thursday 5 10:30 am 12:30 pm Tatiana Khvatova
Radhika Perrot
Svetlana Terebova
Friday 6 10:30 am 12:30 pm Samia Nour
Mercedes Rodriguez
Juan Salazar
Friday 6 01:30 pm 03:00 pm Boladale Abiola
Marcelo Matos
Katri Suorsa
Monday 9 10:30 am 12:30 pm Shu Gao
Mohammad Nadeem Javaid
Rakhi Rashmi
Tuesday 10 10:30 am 12:30 pm Emilio Martinez de Velasco
Alan Dahl Andersen
Shanshan Zhou
Wednesday 11 10:30 am 13:00 pm László Csonka
Liu Ju
Shuan SadreGhazi
Nejla Yacoub
Thursday 12 10:30 am 12:30 pm Thiago Renault
Margit Suurna
Pavla Zizalova
Friday 13 10:30 am 12:30 pm Helen Aderemi
V.J. Thomas
Vitor Hugo Ferreira

 
TaSTI (Unit for science, technology and innovation studies)     IST (Instituto Superior Técnico)     IN+ (Center for Innovation, Technology and Policy Research)     ISEG (Instituto Superior de Economia e Gestão)     GLOBELICS (The global network for the economics of learning, innovation, and competence building systems)